Десетгодишно момче остана без нога по напад од ајкула кај архипелагот Флорида Кис

Од:

Ајкула нападнала 10-годишно момче кое било на одмор со семејството во архипелагот Флорида Кис и тешко го повредило, јавуваат американските медиуми.

Како што потврдија официјални лица, момчето Џејмисон Ридер со хеликоптер било пренесено во болница во Мајами каде лекарите морале да му ја ампутираат ногата под коленото за да му го спасат животот.

Семејството соопшти дека бик-ајкула долга околу два и пол метри ја каснала ногата на момчето. Додека тој врескал и викал за помош, таткото со чамец му пришол на момчето и го извлекол од водата.

Хеликоптерот кој го однел детето пристигнал на местото на настанот помалку од еден час по инцидентот, а официјалните лица не соопштуваат детали за нападот.

Нападите врз луѓе во последно време зачестија во овој дел на Соединетите Американски Држави, но експертите тврдат дека повеќето од нападите се резултат на „промена на идентитет“, т.е. дека ајкулите ги каснуваат луѓето затоа што ги помешуваат со својот вид.

Би можело да ве интересира

Жена е тешко повредена во напад на ајкула во Сиднеј

(ВИДЕО) Морски лав распарки ајкула: Неверојатна снимка од судир на предаторите, посетителите на плажата згрозени

Предраг Петровиќ

ВИДЕО: Во Црна Гора забележана е ајкула: кружеше околу брод

Предраг Петровиќ

Ајкула нападна жена на плажата Рокавеј во Њујорк: Тешко повредена

(ВИДЕО) Ајкула напаѓа чамец: Осум пати се залетува кон пловилото и удира во моторот

ВИДЕО: Паника во Шпанија-перки се појавија во водата, сите почнаа да бегаат