Десет лица, меѓу кои и три мали деца, загинаа во пожар во куќа во Пенсилванија

Од:

Десет лица, меѓу кои три мали деца, вчераутро загинале во пожар во куќа во руралните делови на источна Пенсилванија, соопшти државната полиција.

dobivaj vesti na viber

Британските медиуми пренесуваат дека пожарот избувнал околу 2:45 часот по полноќ во Нескопек, мала земјоделска заедница во округот Луцерн, крај реката Сускехана, во североисточниот дел на Пенсилванија.

Телата на сите 10 жртви се пронајдени во урнатините на куќата.

Меѓу загинатите има седум возрасни лица на возраст од 18 до 79 години, заедно со тројца малолетници – две момчиња на возраст од пет и шест години и едно седумгодишно девојче, соопшти локалната полиција.

Три возрасни лица ја напуштиле куќата неповредени, се додава во соопштението на полицијата.

Засега нема официјални детали за околностите или причините за пожарот, што ја уништил двокатницата.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

Американски шериф ги снабдува училиштата во неговата област со полуавтоматски пушки

Невработеноста во САД повторно на најниско ниво во последните 50 години

Кина прекина неколку врски со САД

А1он

Нафтата со најниска цена на светските берзи од почетокот на војната во Украина

А1он

САД, Русија и Кина учествуваат во разговорите со земјите од југоисточна Азија

А1он

Во САД прогласија вонредна состојба во јавното здравство поради мајмунските сипаници