Данска: Подготвени сме да и дадеме Ф-16 на Украина

Од:

Ларс Локе Расмусен, министерот за надворешни работи на Данска, вели дека неговата нација останува отворена за идејата за обезбедување борбени авиони Ф-16 на Украина, но не е постигнат цврст став.

„Нема смисла да тренирате некого да управува со авион ако однапред сте одлучиле дека никогаш, ама баш никогаш не може да му биде дозволено да управува со авион. Од друга страна, од ова не можете да заклучите дека сме донеле одлука да го донираме авионот“, рече тој.

Рано утринава, Расмусен рече дека неговата нација би сакала да биде домаќин на состанок во јули за да се најде мир меѓу Украина и Русија.

Би можело да ве интересира

Ако победи Трамп, финансискиот товар за помош на Украина ќе се промени на штета на ЕУ тврди Орбан

Катерина Ѓуровски

(ВИДЕО) Се шири снимка: „Украинец во цивилна облека истрела крстаречка ракета кон Русите од рамо“

Признаа: „Се обидовме да го убиеме Путин“

(ВИДЕО) Зеленски: Сите ги чекате изборите во САД, Украина не може да чека до нември

Катерина Ѓуровски

ВИДЕО: Хезболах со дрон ги снимал израелските воени бази и го објави видеото

(ВИДЕО) Украинските партизани објавија снимка: Ја саботиравме клучната пруга во Русија