Црногорец уапсен во Германија за шверц на кокаин

Од:

Царината во Келн потврди апсење на 34-годишен државјанин на Црна Гора за шверц на кокаин, пренесоа германските медиуми.

Според РТЦГ, царинските службеници во еден ден контролирале две возила и заплениле рекордни количества дрога и фалсификувани пари, од кои едното го управувал црногорски државјанин. Царината не го соопшти идентитетот на уапсениот црногорски државјанин.

Се наведува и дека во неговото возило биле пронајдени четири „тули“ кокаин, но нема извештај колку кокаин е запленета во возилото што го управувал црногорскиот државјанин.

Вкупно во две акции се запленети речиси шест килограми кокаин и хероин, повеќе од 23 килограми амфетамин и 24.000 евра фалсификувани пари.

„Секоја од двете заплени сама по себе е извонредна, но никогаш не сме имале два такви успеси во еден ден. Уличната вредност на запленетата дрога е повеќе од 620.000 евра“, изјави Јенс Ахланд, портпарол на главната царинарница во Келн.

Се наведува дека државјанин на Црна Гора на возраст од 34 години бил контролиран во сервисната зона Зигбург на А3 кон Франкфурт.

По нејасни одговори за целта и маршрутата на патувањето, како и подетален преглед, на неговите раце биле пронајдени траги од кокаин.

Царината потоа го пребарала автомобилот и под централната конзола пронашла четири „тули“ кокаин и телефон. Мажот е уапсен и покрената е истрага.

Би можело да ве интересира

Црногорски криминалци белосветски шверцери на кокаин

Горан Наумовски

Албанец со сопругата и бандата шверцувал 585 килограми кокаин

Горан Наумовски

Германската полиција во „војна“ со десничарска екстремистичка група

Познатата манекенка откри дека зависноста од дрога за малку ќе ја убиела: „Беше страшно да се погледнам во огледало…“

Предраг Петровиќ

Бразилската морнарица заплени рекордни 3,6 тони кокаин

13 годишно девојче нападнато од осуммина и силувано на базен во Келн

Предраг Петровиќ