Четворица загинати во лавини во Норвешка, меѓу нив еден странски турист

Од:

Четири лица, меѓу кои и еден странски турист, загинаа во три лавини на крајниот север на Норвешка, соопшти локалната полиција.

„Пет членови на група странски туристи се затекнати во лавина во близина на Каврингтинден, врв на крајниот север на земјата, а „еден од нив загинал“, изјави Мортен Петерсен од полицијата во Тромс на прес-конференција.

Уште две лица ги загубија животите малку подоцна, кога друга лавина погоди куќа и штала на островот Реинојџи, рече тој.

Полицијата работи на идентификација на странскиот турист, додаде тој. Четвртото лице загина во третата лавина, која го погоди регионот Нордрејса.

„Загинато лице било во група странски патници“, соопшти полицијата, но ниту во тој случај не ја прецизира националноста.

Би можело да ве интересира

Шпанија, Ирска и Норвешка денеска официјално ќе ја признаат Палестина

Норвешка ги заостри ограничувањата за влез на руските граѓани

Норвешка ја призна палестинската држава

Катерина Ѓуровски

Норвешка и Ирска ќе ја признаат Палестина

Насилник со нож нападнал неколку лица: Полицијата го совладала напаѓачот

Норвешка го зголеми бројот на регрути: Мора да имаме доволно луѓе, ќе ни требаат се повеќе и повеќе