Четири ракети погодија база крај аеродромот во Багдад, најмалку шестммина повредени

Од:

Четири ракети погодија денеска воена база во близина на меѓународниот аеродром во Багдад, пришто се повредени „шестмина борци“, се вели во соопштението на ирачката војска.

Безбедносните сили откриле ракетен фрлач и неколку ракети при претрес во областа, се вели во соопштението.

Засега никој не презеде одговорност за ракетирањето, и тоа е последен во низата напади од минатата недела.

Во четвртокот две ракети ја погодија авионската база Балад, но немаше жртви и штета од нападот. Во базата Балад се сместени американските сили и се наоѓа на околу 80 километри северно од Багдад.

Би можело да ве интересира

Ватикан го повика ирачкиот претседател да ги заштити христијаните во таа земја

Ана Ололовска

Тројца Французи и еден Ирачанец се водат за исчезнати во Багдад

Ана Ололовска

Ирачките демонстранти бараат повлекување на американските трупи

Горјан Грнчаровски

Во Ирак масовни протести против американските војници во земјата

Ана Ололовска

Салих: САД и Ирак треба да ја продолжат заедничката борба против Исламска држава

Ана Ололовска

Три ракети истрелани врз Зелената зона во Багдад

Ана Ололовска