Чешка преговара со Германија за купување тенкови, своите ги праќа во Украина

Од:

Официјална Прага преговара со Берлин за купување германски тенкови, што ќе и овозможи на Чешка да испрати повеќе тенкови од советската ера во Украина, изјави синоќа министерката за одбрана Јана Чернохова.

dobivaj vesti na viber

Чешка би можела да набави тенкови Леопард од Германија, веројатно не најмодерна варијанта, изјави Чернохова за чешката телевизија.

– Мислам дека сме на вистинскиот, добар пат, рече таа.

Таа додаде дека тие би можеле да бидат „некаде на средина“ помеѓу старите Leopard 1 и поновите Leopard 2 верзии.

Чешка има 30 модернизирани тенкови Т-72 и уште неколку десетици кои не се модернизирани.

Од почетокот на руската инвазија на 24 февруари, Чешка испрати некои од своите немодернизирани тенкови во Украина.

Чесите испратија и тешко оружје во Украина од воени складишта и приватни компании за оружје, вклучувајќи артилерија, борбени возила, противвоздушна опрема и повеќецевни ракетни фрлачи.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

Хабек со предупредување до Унгарија да не блокира воведување ембарго за руска нафта во ЕУ

Хабек: Четири кризи што светот го водат кон глобална рецесија

Катерина Павлова-Николовска

Силните бури предизвикаа огромни штети во Чешка

Ана Ололовска

Драматични снимки: Разорно торнадо го погоди западниот дел на Германија

Ана Ололовска

Шолц: Катар има централна улога во новата енергетска стратегија на Германија

Ландов

Шолц е убеден дека Шведска и Финска ќе влезат во НАТО

Ана Ололовска