Чарлс бил со својата мајка кога таа починала, другите членови на семејството не пристигнале навреме

Од:

Вчера почина кралицата Елизабета Втора, а нејзиниот најстар син Чарлс стана новиот британски крал.

Чарлс бил со својата мајка кога таа починала, јавуваат британските медиуми. Тој и неговата помлада сестра, принцезата Ана, беа покрај креветот на нивната мајка. Другите членови на кралското семејство не пристигнале навреме во Шкотска. Принцовите Вилијам, Едвард и Ендру дојдоа веднаш по смртта, а принцот Хари дојде дури вечерта, неколку часа откако веста за смртта беше објавена во медиумите.

Како што пишуваат Британците, Чарлс вчера наутро отишол во Балморал. Тој бил пренесен таму со хеликоптер околу 11 часот, а принцезата Ана му се придружила бидејќи веќе била во Шкотска.

Се вели дека лекарите го информирале семејството дека на кралицата и остануваат уште неколку часа живот, па сите постари членови на семејството побрзале да се простат од неа.

Бидејќи Чарлс станал крал во моментот на смртта на мајка му, веројатно е дека неговата сестра веднаш му ја бакнала раката. Двајцата помлади браќа го направија истото по нивното пристигнување во Балморал, како и синот, новиот престолонаследник Вилијам. Секретарот на кралицата го известил премиерот за смртта на кралицата во 16:30 часот, а јавноста била информирана и два часа подоцна.

Нов крал и нов престолонаследник

Да потсетиме дека со смртта на кралицата Елизабета Втора нејзиниот син Чарлс стана крал Чарлс III. и така линијата на наследување на британскиот трон се помести за едно место.

Наследник на британскиот трон денеска стана принцот Вилијам, кој веднаш ја наследи титулата војвода од Корнвол. Истите титули ги добила и неговата сопруга Кетрин, а на социјалните мрежи се сменети и нивните имиња, а сега и официјално се војводата и војвотката од Корнвол и Кембриџ.

Сепак, принцот Вилијам не стана автоматски принц од Велс. Доделувањето на титулата принц од Велс се врши церемонијално во Велс. По тој повод, Кејт Мидлтон ќе стане новата принцеза од Велс и на тој начин ќе ја наследи легендарната принцеза Дијана.

Џорџ втор по редот на наследување, Хари петти

Втор по ред за британската круна е деветгодишниот принц Џорџ, син на принцот Вилијам. Неговата сестра Шарлот е трета во низата, а најмладиот Луис е четврти во редот за круната.

Принцот Хари, кој се повлече од кралските должности пред две години, се искачи на петтото место во линијата на наследување, а по него се неговите деца Арчи и Лилибет.

Би можело да ве интересира

Паника кај персоналот во кралското семејство: Фрчат откази поради доаѓањето на кралот Чарлс

А1он

Чарлс присуствувал на приватна забава пред да умре Кралицата

А1он

Американски новинари: Како принц, Чарлс го спореди Путин со Хитлер, сега ќе мора да молчи

А1он

Новиот крал наскоро ќе пристигне во Лондон, голем број луѓе околу кралските резиденции

А1он

Чарлс го наследува тронот и огромното богатство

Катерина Павлова-Николовска

Сандеј тајмс: Принцот Чарлс добил 1,2 милиони долари од семејството на Бин Ладен

Катерина Павлова-Николовска