Паника кај персоналот во кралското семејство: Фрчат откази поради доаѓањето на кралот Чарлс

Од:

Додека кралот Чарлс III се преселува во Бакингемската палата, стотици членови на персоналот кои со години го поддржуваа како принц од Велс сега се изложени на ризик!

Со смртта на нејзиното височество кралицата Елизабета Втора и нејзината замена во Бакингемската палата од страна на кралот Чарлс Трети, кралскиот персонал, од кои некои се со семејството со децении, се загрозени, како и нивните работни места.

Писмото кое се објавува во Кларенс Хаус, поранешната резиденција на кралот Чарлс во Лондон кога тој беше принц од Велс, пристигна во сандачињата на персоналот додека високи членови на кралското семејство присуствуваа на службата на благодарност за кралицата во катедралата Сент Гилс во Единбург.

Извор од палатата изјави за Гардијан: „Сите се бесни, вклучително и приватните секретари и високиот тим. Целиот персонал работи доцна секоја вечер од четвртокот за да им го каже ова. Луѓето беа видно потресени од тоа“. Писмо од Сер Клајв Алдертон, главниот помошник на кралот, му кажал на персоналот: „Промената во улогата на нашите директори ќе значи и промена за нашето домаќинство. Портфолиото на работа претходно преземено во ова домаќинство за поддршка на личните интереси на поранешниот принц на Велс, претходните активности и операции во домаќинството повеќе нема да се вршат, а домаќинството во Кларенс Хаус ќе биде затворено. Затоа, се очекува потребата од работни места повеќе да не биде потребна“.

На персоналот им беше кажано дека, секогаш кога е можно, ќе им се најдат алтернативни улоги во различните домаќинства на кралското семејство, и се разбира дека околу 100 вработени во поранешната кралска резиденција би можеле да ги загубат своите работни места“.

„Нашиот персонал даде долга и лојална услуга и, иако некои отпуштања ќе бидат неизбежни, ние итно работиме на изнаоѓање алтернативни улоги за поголемиот дел од персоналот. Според рутинскиот годишен преглед претходно оваа година, Кларенс Хаус вработи 101 лице персонал со полно работно време , вклучувајќи четворица готвачи, тројца слуги и двајца батлери. Според најновиот извештај за суверени грантови, нејзиното височество кралицата имала персонал од 491 лице со полно работно време.

Би можело да ве интересира

Официјално откриен надгробниот споменик на Елизабета Втора

Ана Ололовска

Макрон: Ви благодариме, Ваше Височество

Ана Ололовска

ВИДЕО: Објавена рутата по која ќе се движи ковчегот на кралицата Елизабета

Ана Ололовска

ВИДЕО: Денеска ќе биде погребана кралицата Елизабета Втора

Ана Ололовска

(ВИДЕО) Револтиран Британец го нападна Чарлс: Mораме да ја платиме вашата парада, a eдвај си ги грееме домовите

А1он

Однесувањето на Меган ги налути фановите, длабоко се поклони пред ковчегот на кралицата: „Лицемерна е“

А1он