Сандеј тајмс: Принцот Чарлс добил 1,2 милиони долари од семејството на Бин Ладен

Од:

Принцот Чарлс добил донација од 1 милион фунти во добротворни цели од семејството на Осама бин Ладен, пишува „Сандеј Тајмс“.

Според весникот, принцот Чарлс (73) прифатил пари од Бакр бин Ладен, патријархот на саудиското семејство и неговиот брат Шафик. Принцот Чарлс, наводно, одржал приватен состанок со Бакр (76) во Кларенс Хаус, кралската резиденција, во Лондон на 30 октомври 2013 година, две години откако американските специјални сили го убија Осама бин Ладен во Пакистан.

Кларенс Хаус ги оспорува многу од тврдењата изнесени во Сандеј Тајмс, велејќи дека одлуката за прифаќањето донации за добротворната фондација на принцот од Велс (PWCF) ја носат исклучиво доверители, пишува Гардијан.

Бакр и Шафик бин Ладен се полубраќа на Осама, поврзани со основачот на Ал Каеда преку нивниот татко, Мохамед бин Авад бин Ладен, милијардер роден во Јемен. Засега нема индиции дека Бакр или Шафик бин Ладен спонзорирале или биле вмешани во терористичките напади.

„Донацијата на шеикот Бакр бин Ладен беше внимателно разгледана од страна на доверителите на PWCF во 2013 година, проучувајќи ги сите потребни детали и контактирајќи со владата. Одлуката за прифаќање на донацијата беше целосно донесена од страна на доверителите”, рече Иан Чешир, претседател на PWCF.

Извор близок до добротворната организација рече дека по темелна истрага, поверениците заклучиле дека дејствијата на Осама бин Ладен не треба да го оцрнат целото семејство. Тој ги негираше наводите дека принцот Чарлс лично посредувал во договорот, се согласил на донациите и покрај приговорите на советниците и дека неколку од нив побарале од него да ги врати парите.

„Сандеј тајмс“ пишува дека принцот Чарлс ја примил готовината еднаш во ковчег, а друг пат во чанта. Предавањата, наводно, се случиле за време на состаноци меѓу двајцата мажи, вклучително и еден во Кларенс Хаус.

Би можело да ве интересира

Паника кај персоналот во кралското семејство: Фрчат откази поради доаѓањето на кралот Чарлс

А1он

Чарлс присуствувал на приватна забава пред да умре Кралицата

А1он

Американски новинари: Како принц, Чарлс го спореди Путин со Хитлер, сега ќе мора да молчи

А1он

Новиот крал наскоро ќе пристигне во Лондон, голем број луѓе околу кралските резиденции

А1он

Чарлс бил со својата мајка кога таа починала, другите членови на семејството не пристигнале навреме

А1он

Чарлс го наследува тронот и огромното богатство

Катерина Павлова-Николовска