Бројот на жртви од уривањето на зградата во Мајами достигна 90 луѓе

Од:

Бројот на потврдени жртви при уривањето на станбената зграда во Мајами достигна 90 лица, изјави денеска градоначалничката на округот Мајами-Дејд, Даниела Левин Кава.

Според Левин Кава, се уште се трага по 31 лице, за кои се стравува дека се загинати.

– Бројката е променлива и таа и понатаму ќе се менува со продолжувањето на потрагата, нагласи градоначалничката.

Истражните органи се уште не ја утврдиле причината за уривањето на зградата стара 40 години.

Би можело да ве интересира

Роднините на жртвите во урнатата заграда во Мајами ќе добијат повеќе од 150 милиони долари отштета

Катерина Павлова-Николовска

ВИДЕО: Дупка за темели од нова зграда драматично проголта стара куќа во Белград

Жарко Настоски

Мајами: Бројот на загинати при уривањето на зградата се искачи на 78 лица

Расте бројот на жртвите под урнатата зграда на Флорида, пронајдени уште десет тела

Жарко Настоски

ВИДЕО: Потрагата по исчезнатите во урнатините од зградата во Мајами запрена, објектот ќе биде демолиран

Катерина Павлова-Николовска

Бајден ја посети урнатата зграда во Мајами, спасувачката операција запрена поради опасност

Жарко Настоски