Британски полковник: Путин оди кон тотална војна, заканувајќи се на нешто невидено од 1939 година

Од:

„И покрај ужасите видени во Газа, војната против Украина има многу поголемо значење за идната безбедност и просперитет на ОК. Ако направиме чекор назад, ќе биде јасно дека можноста за нуклеарна војна и напредувањето на силите на Путин кон запад е она што бара нашето најголемо внимание. Да, терористичките групи од Блискиот Исток ни се закануваат со напади. Но, тие се ограничени и немаат капацитет за тиранско потчинување што Путин многу би сакал да го тестира во Украина. И тие немаат способност да лансираат смртоносни стратешки нуклеарни боеви глави“, пишува експертот за хемиско оружје, полковник Хамиш де Бретон-Гордон за Телеграф.

Сепак, украинскиот претседател Зеленски очигледно почнува да покажува гнев бидејќи Западот е преокупиран со други проблеми. По 20 месеци континуирано војување, неодамнешните промени во генералите и безбедносните службеници покажуваат длабока фрустрација од воената состојба.

Залихите на западно оружје и муниција пресушуваат и очигледно се пренасочуваат кон источниот Медитеран. Изборите во САД и Велика Британија следната година би можеле да се покажат фатални за континуираниот проток на оружје.

Спротивно на тоа, Русија се врти кон „тотална војна“. Доколку се земат предвид сите извори на трошоци, воените трошоци оваа година лесно би можеле да надминат 10 отсто од БДП на Русија. Кремљ е подготвен да ја фрли својата младост во мелницата за месо во Донбас, додека украинските војници на фронтот имаат просечна возраст над 40 години. И, се разбира, Путин не се соочува со ризик да ги загуби „изборите“ следната година. Оваа целосна посветеност може да ја наруши рамнотежата – и Зеленски го знае тоа.

„Путин нема никакви последици за уништување на иднината на Русија“

Есејот „Модерното позиционо војување и како да се победи во него“ од генералот Валериј Залужни, врховен командант на вооружените сили на Украина, на прв поглед е многу искрена и реална проценка на моменталната состојба на војната. Тоа е и предупредување за Западот дека Русија е далеку од поразена.

Да се ​​сугерира дека работите дошле во застој не значи да се признае поразот, но сепак има некои суптилни пораки на тие страници – и за руската потрошувачка и за сојузниците на Украина.

Никој не мислеше дека во 21 век огромниот број војници ќе биде толку важен како што беше на почетокот на 20 век. Русија наводно изгубила над 300.000 војници во 20 месеци војна. Сепак, удобно сместен во Кремљ, Путин е изолиран од политичките последици од ова големо уништување на иднината на Русија.

Позиционото војување им овозможува на Русите да стават едвај обучени војници во ровови кои само треба да држат пушка и да пукаат. Украина, од друга страна, нема безбедни области за обука на своите регрути, па украинскиот генерал учтиво го повикува Западот да помогне во оваа област.

Зеленски постојано бара ново оружје за да ја промени рамнотежата. Во рововите на Првата светска војна, тенкот го покажа патот во 1917 година. Во тоа време, многумина не го реализираа својот потенцијал, бидејќи тие се користеа постепено наместо како дел од сеопфатен комбиниран војнички пристап.

Сепак, како поранешен командант на тенкови, авторот на овој текст проценува дека тенковската акција кај Камбре на 20 ноември 1917 година не се разликува од тенковската акција од 2023 година во Донбас. Ако се исполнат барањата на Зеленски, ќор-сокакот ќе биде отстранет – особено ако на Украина и се обезбедат модерни борбени авиони.

„Пред сè, ние на Запад мораме да сфатиме дека настаните во Европа ќе ја обликуваат нашата судбина многу повеќе од оние во источниот Медитеран. Мораме да и дадеме на Украина сè што и е потребно за да победи; во спротивно, постои реална можност таа да ја загуби војната и дека темна ноќ ќе се спушти на Европа облак каков што не сме виделе од 1939 година“, заклучува тој.

Би можело да ве интересира

Путин: Русија не планира да испраќа нуклеарно оружје во вселената

Макрон за изјавата за испраќање војници во Украина: Секој мој збор е одмерен, обмислен и избалансиран

Украина: Руските војници кои беа во Црвената шума во зоната Чернобил во 2022 година не се живи

Горан Наумовски

Путин: Во 2023 година Русија ќе ги надмине сите земји од Г7 во однос на економскиот раст

(ВИДЕО) Путин: НАТО подготвува напад на Русија

Катерина Ѓуровски

ВИДЕО: Владимир Кара-Музра – новото лице на отпорот против Путин

Катерина Ѓуровски