Британски новинар тврди: Асанж го претвораат во „човечка руина“

Од:

Според британскиот новинар Воган Смит, Џулијан Асанж звучел како човечка руина за време на телефонски разговор кој го имала за католичкот Бадник, при што тој зборувал од затворот.

Новинарот истакна дека основачот на „Викиликс“ имал проблеми со говорот и звучило како да е дрогиран.

На Асанж за Божиќ му бил дозволен замо еден повик од затворот Белмарш кој се наоѓа во југо-источен Лондон.

„Мислам дека тој само сакаше да побегне од темните мисли на неколку минути и да се присети на убавите спомени“, истакнал Смит на “Раша Тудеј“, додавајќи дека Асанж последен пат ги минал празниците во својот дом во 2010 година.

Краткиот разговор бил далеку од весел, а состојбата на Асанж се влошувала како што изминувале минутите.

„Неговиот говор беше нејасен. Тој зборуваше бавно“, кажал новинарот.

„Џулијан е многу елоквентна личност и зборува многу јасно. Звучеше ужасно, вознемирувачко беше да го слушам“, рекол Смит.

Иако Асанж не го кажал тоа гласно за време на повикот, Смит верува дека тој е под седативи, додавајќи дека други луѓе кои го посетиле претходни го делат истото мислење.

Смит не е првиот што го покрена овој проблем, но британските власти одбиваат да откријат дали на Асанж му се даваат психотични лекови во затворот, инсистирајќи на тоа дека не го малтретираат.

Би можело да ве интересира

Британија од следниот месец ќе дозволи ограничен број гледачи на спортските терени

Жарко Настоски

Хенкок: Велика Британија планира до Велигден да се врати во нормалниот тек на живеење

Ана Ололовска

Велика Британија ќе ја крати самоизолацијата за ризичните од Ковид-19

Ана Ололовска

Видео сторија: Пандемијата ги остави црните такси возила на Лондон да лежат на такси „гробишта“

Ана Ололовска

Британија ќе премине од рестрикции на национално на ограничувања на локално ниво

Катерина Павлова-Николовска

Во Британија 18.662 новозаразени, 398 починати

Катерина Павлова-Николовска