Бразилската морнарица заплени рекордни 3,6 тони кокаин

Од:

Бразлиската морнарица денеска соопшти дека запленила 3,6 метрички тони кокаин на брод во близина на брегот на североисточната држава Пернамбуко, во најголемата поединечна поморска заплена на дрога во Бразил.

Морнарицата соопшти дека заробила мал моторен чамец што се користел за транспорт на луѓе и товар долж брегот, со пет членови на екипажот, кој се движел кон Африка. Заплената уследи по серијата поморски операции за борба против трговијата со дрога на брегот на земјата.

Според морнарицата, од 2020 година запленети се повеќе од 17 тони кокаин, 4,3 тони хашиш, 695 тони цигари, 113,34 тони риба, 14 тони марихуана и 3.146 кубни метри дрва.

Би можело да ве интересира

Голема рација во Германија: Запленет кокаин вреден милијарди евра

Албанското обвинителство бара 93 години затвор за шверцери на кокаин

Полициски кучиња нашле дрога и оружје во Велес – уапсени тројца дилери

МВР демантира дека во возило на МНР управувано од возач вработен во Министерството била пронајдена дрога

А1он

Приведени двајца кумановци за поседување дрога

Предраг Петровиќ

(ВИДЕО) Карабињерите запленија 2.700 килограми кокаин, скриен во керамички банани