Бразилската морнарица заплени рекордни 3,6 тони кокаин

Од:

Бразлиската морнарица денеска соопшти дека запленила 3,6 метрички тони кокаин на брод во близина на брегот на североисточната држава Пернамбуко, во најголемата поединечна поморска заплена на дрога во Бразил.

Морнарицата соопшти дека заробила мал моторен чамец што се користел за транспорт на луѓе и товар долж брегот, со пет членови на екипажот, кој се движел кон Африка. Заплената уследи по серијата поморски операции за борба против трговијата со дрога на брегот на земјата.

Според морнарицата, од 2020 година запленети се повеќе од 17 тони кокаин, 4,3 тони хашиш, 695 тони цигари, 113,34 тони риба, 14 тони марихуана и 3.146 кубни метри дрва.

Би можело да ве интересира

На преминот „Блато“ спречен шверц на десетици дози кокаин

Шпанската полиција заплени еден тон кокаин oд „Балкански картел“

Горан Наумовски

МВР: Пресечен меѓународен канал за транспорт на наркотици, запленета дрога вредна 120.000 евра

Горан Наумовски

Фатени 5000 криминалци, запленета дрога од 400 милиони евра – дилерите на мета на МВР

(ВИДЕО) Уапсена криминалнa групa инволвиранa во трговија со дрога и оружје

Во заедничка акција на македонската и грчката полиција: Спречен меѓународен транспорт на 85 килограми дрога