Бран самоубиства меѓу француските полицајци

Од:

Синдикатот на француските полицајци побара итен состанок со министерот за внатрешни работи на Франција, Кристоф Кастанер, откако вчера двајца припадници на полицијата извршија самоубиство.

Со двата последни случаи, бројот на самоубиствата на полицајци од почетокот на годината се искачи на 28. Според податоците на француското Министерство за внатрешни работи, лани самоубиства извршиле 68 полицајци.

Во знак на сеќавање на овие полицајци, полицискиот синдикат ги повика своите членови денеска да одржат „тивок протест“ во локалните полициски станици.

Според „Монд“, вчера со сопствениот пиштол во станица во Монпеље се самоубил 48-годишен полициски капетан, а неколку часа пред тоа во неговиот дом во Париз било пронајдено безживотното тело на 25-годишен полицаец, за кој истрагата утврдила дека извршил самоубиство.

Синдикатот смета дека планот за спречување на самоубиствата, што беше изработен минатата година, треба да стане „национална цел и приоритет на Министерството за внатрешни работи“.

Би можело да ве интересира

Џонсон: Ќе бидеме подготвени за напуштање на ЕУ со или без договор

Француско семејство поднесе тужба откако не доби одговор за раѓање на бебиња со малформации

Ана Ололовска

Француските студентски организации загрижени поради растот на студентските трошоци

Ана Ололовска

Зголемен бројот на самоубиства во француската полиција

Ана Ололовска

Макрон денеска во летната резиденција во Брегансон на средба со Путин

Ана Ололовска

Французин уби келнер поради бавната услуга

Татјана Ташкова