Блинкен во прва посета на Германија

Од:

Aмериканскиот државен секретар Ентони Блинкен при неговата прва посета на Германија, денеска треба да се сретне со канцеларката Ангела Меркел и министерот за надворешни работи Хајко Мас.

Планирано е Блинкен да присуствува на Конференција за либискиот конфликт во Берлин, на која исто така Русија, Египет, Турција и Обединетите Арапски Емирати (ОАЕ) ќе имаат свои претставници.

В четвртокот, Мас и Блинкен планираат да потпишат договор за споменик на убиените Евреи во Европа за поблиска соработка меѓу двете земји за сеќавање на холокаустот.

Средбата Меркел – Мас ќе се фокусира на нов почеток во односите меѓу САД и Германија, откако истите беа нарушени за мандатот на поранешниот претседател Доналд Трамп.

Би можело да ве интересира

Бајден утре ќе нареди задолжителна вакцинација за сите вработени во сојузните органи

Жарко Настоски

Се зголемува минусот на САД во надворешната трговија, дефицитот достигна 91 милијарда долари

Жарко Настоски

Инвеститорите бегаат од Албанија – таа е една од најкорумпираните држави во Европа, порачува Стејт департментот

Жарко Настоски

Блинкен: Tалибанците го тормозат сопствениот народ, Авганистан може да стане држава-отпадничка

Жарко Настоски

„Алијанц“: „Поплавата на векот“ ќе не чини 500 милиони евра

Ана Ололовска

Пет лица се сметаат за исчезнати во големата експлозија во Леверкузен

Ана Ололовска