Блинкен: НАТО е посилен и пообединет отколку било кога во последните 30 години

Од:

Шефот на американската дипломатија, Ентони Блинкен, денеска во Букурешт изјави дека НАТО е посилен и пообединет од кога било во последните 30 години.

На билатералната средба со генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг, пред самиот почетокот на дводневниот состанок на министрите за надворешни работи на членките на Алијансата, Блинкен изрази очекување дека сојузниците ќе ја потврдат својата поддршка за Украина и активностите за зајакнување на самите членки на воениот сојуз.

-Фундаменталниот принцип до кој се придржуваме е да работиме заедно и обединети, како во однос на руската војна во Украина, така и во однос на предизвиците што ги поставуваат активностите на Кина, рече Блинкен.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

Реакции од Италија: „НАТО не може да не принуди да убиваме во Русија, Столтенберг да поднесе оставка“

Предраг Петровиќ

Блинкен: Путин ја уништи Украина, Русија мора да плати

(ВИДЕО) Шефовите на американската и украинската дипломатија јаделе пица во ресторан во Киев

НАТО функционер за АНА-МПА: Северна Македонија под уставното име влезе во Алијансата

Петер Сијарто: Унгарија нема да учествува во иницијативата на НАТО за помош на Украина

Република: НАТО директно ќе влезе во војна доколку Русија премине една од двете црвени линии