Блинкен: НАТО е посилен и пообединет отколку било кога во последните 30 години

Од:

Шефот на американската дипломатија, Ентони Блинкен, денеска во Букурешт изјави дека НАТО е посилен и пообединет од кога било во последните 30 години.

На билатералната средба со генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг, пред самиот почетокот на дводневниот состанок на министрите за надворешни работи на членките на Алијансата, Блинкен изрази очекување дека сојузниците ќе ја потврдат својата поддршка за Украина и активностите за зајакнување на самите членки на воениот сојуз.

-Фундаменталниот принцип до кој се придржуваме е да работиме заедно и обединети, како во однос на руската војна во Украина, така и во однос на предизвиците што ги поставуваат активностите на Кина, рече Блинкен.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

Ердоган: „Зелено светло“ за влезот на Финска во НАТО, но не и за Шведска

Горан Наумовски

На Украина треба да и се дозволи да влезе во НАТО веднаш штом ќе заврши војната вели новиот чешки претседател

А1он

Блинкен: Тажен сум поради загубените животи на „невините Палестици“

Уште една земја од НАТО не сака да испрати авиони во Украина

А1он

Блинкен: Сите опции се на маса да се спречи Иран да добие нуклеарно оружје

А1он

Ердоган: Турција би можела да го поддржи влезот на Финска во НАТО

Ана Ололовска