Блинкен и честиташе на Албанија 110-годишнината од независноста и 100 години дипломатски односи

Од:

Американскиот државен секретар Ентони Блинкен денеска им ја честиташе на граѓаните на Албанија 110-годишнината од независноста и воедно и 100-годишнината од американско-албанските дипломатски односи и широкото, силно партнерство.

– Чест ми е да во иметот на САД да ја честитам незавсноста. САД се горди што одбележуваме 100 години од воспоставувањето дипломатски односи. Почестени сме што САД работат заедно со Албанија во Советот за безбедност на Обединетите нации, бидејќи Албанија продолжува да дава силен придонес на глобалната сцена. Албанија покажа лидерство и храброст со поддршката на Украина, додека нејзиниот придонесот како сојузник во НАТО и помага на Алијансата да остане силна, подготвена и одлучна, се наведува во честитката.

САД, исто така, „и заблагодаруваат на Албанија за нејзиното партнерство и поддршката во преселувањето на Авганистанците“, ѝ честитаат на „постигнувањето на почетокот на преговорите за пристап во ЕУ“ и остануваат посветени на обезбедувањето поддршка на трансатлантскот пат.

– Работиме заедно во борбата против корупцијата и организираниот криминал, обезбедуваме енергија додека ја унапредуваме заедничката климатска агенда за Европа и ја зајакнуваме кибер-одбраната. Сега кога влегуваме во второт век на нашите односи, горди сме што стоиме рамо до рамо со албанскиот народ, се додава во честитката на Блинкен по повод Денот на независноста на Албанија.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

ВИДЕО: Повторно хаос во албанскиот парламент, сесијата заврши предвреме поради немири

Земјотрес во Албанија, почувствуван и во Црна Гора

Горан Наумовски

Во Албанија уапсени се 273 лица осомничени за учество во производство и продажба на дрога

Блинкен не можеше да се врати од Давос поради истекување на кислород во авионот

Земјотрес со епицентар во Албанија, почувствуван во Охрид, Струга, Гостивар и Скопје

Горан Наумовски

Високиот инспекторат почна истрага против градоначалничката на Булќиза, чиј брат издаваше лажни потврди за бугарско потекло во Голо Брдо