Би-би-си вечерва одлучи – продолжува со известување од Русија

Од:

Британскиот јавен сервис Би-Би-Си денеска соопшти дека одлучил да продолжи да известува на англиски јазик од Русија.

Би-Би-Си во петокот соопшти дека го прекинала известувањето во Русија откако Думата го усвои законот со кој може да се осуди до 15 години затвор секој еден за кого ќе се утврди дека намерно шири лажни вести, пренесуваат британските медиуми.

„Ги разгледавме импликациите на новиот закон, заедно со итната потреба за известување од Русија. По внимателното разгледување на прашањето вечерва одлучивме да продолжиме да известуваме на англиски јазик од Русија“, се наведува во соопштението на Би-Би-Си.

Британскиот јавен сервис нагласува дека ќе известува независно и непристрасно, почитувајќи ги своите строги уредувачки стандарди.

„Безбедноста на нашиот персонал во Русија останува наш приоритет број еден“, се додава во соопштението.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

ЕУ увезува руска нафта преку турските пристаништа

ЕУ: Русија да ги заборави замрзнатите средства и по укинувањето на санкциите

Седум лица загинаа, а осум се повредени во пожар во московскиот регион

ФСБ уапси две лица кои подготвувале терористички напад во Русија

Горан Наумовски

Под обвинение за примање мито уапсен e генерал на руската армија

Рјабков: Тврдењата на Пентагон за руско лансирање антисателитско оружје се лажни