Белорусија: Ќе се вклучиме во војната само ако не нападнат

Од:

Белорусија ќе се бори заедно со Русија само ако друга земја одлучи да изврши напад врз неа, изјави денеска белорускиот претседател Александар Лукашенко.

Тој повторно ги негираше тврдењата дека Белорусија би можела повеќе да се вклучи во конфликтот како сојузник на Русија.

Лукашенко денеска треба да се сретне со рускиот претседател Владимир Путин, јави белоруската државна новинска агенција Белта.

Би можело да ве интересира

Путин за НАТО земјите: „Ќе претрпат тешки последици… Треба да бидат свесни со што си играат“

Предраг Петровиќ

Русите ја прегазија првата линија на украинската одбрана на север, Киев започна истрага

Реакции од Италија: „НАТО не може да не принуди да убиваме во Русија, Столтенберг да поднесе оставка“

Предраг Петровиќ

Путин потпиша указ со кој ќе може да се запленува американскиот имот во Русија

Зеленски: Русија собира нови војници во близина на границата

Украина ја истражува својата 125-та бригада: Тие се виновни што Русите напредуваат

Предраг Петровиќ