Белорусија: Ќе се вклучиме во војната само ако не нападнат

Од:

Белорусија ќе се бори заедно со Русија само ако друга земја одлучи да изврши напад врз неа, изјави денеска белорускиот претседател Александар Лукашенко.

Тој повторно ги негираше тврдењата дека Белорусија би можела повеќе да се вклучи во конфликтот како сојузник на Русија.

Лукашенко денеска треба да се сретне со рускиот претседател Владимир Путин, јави белоруската државна новинска агенција Белта.

Би можело да ве интересира

Шефот на Вагнер му се заканува на Кремљ: Ќе добие шлаканица од народот

Рускиот амбасадор во Британија: Русија сè уште не почнала сериозно да војува во Украина

Русија уништи неколку беспилотни летала кои се упатија кон нафтена рафинерија, соопштија властите

Горан Наумовски

Русите синоќа со дронови масовно го нападнаа Киев, едно лице загина

(ВИДЕО) Украина ќе добие моќно оружје: Може да уништи бункери длабоко под земја

Горан Наумовски

Руските воени сили уништија две ракети од типот Storm Shadow