Белата куќа нема да потпише договор за нешпионирање со Германија

Од:

САД нема да потпишат спогодба за нешпионирање со Германија во обид да го надминат дипломатскиот неуспех заради активностите на американската Агенција за национална безбедност за следење на комуникациите на канцеларот Ангела Меркел, соопшти Белата куќа, цитирана од ДПА.

dobivaj vesti na viber

-Ние нема да имаме спогодба за нешпионажа, изјави заменик советникот за национална безбедност Бен Роудс во одговор на прашање на ДПА за време на брифинг во Белата куќа за странските медиуми.

„Немаме спогодба за нешпионирање со ниту една земја“, додаде тој.

Роудс изјави дека на двете земји „ќе им биде неопходно време и заздравувачки процес преку дијалог, за да се реши прашањето“, но САД треба да најдат баланс меѓу новите ограничувања за шпионажа и потребите од собирање податоци.

Би можело да ве интересира

Германија: Сè уште важи нашата понуда за распоредување на системот Патриот за Полска

Ана Ололовска

Штајнмаер до албанските пратеници: Вашето срце чука за Европа, работете заедно успехот ќе дојде

А1он

Столтенберг: Потребна ни е силна и подготвена германска армија

А1он

САД најавија нов пакет санкции кон Северна Кореја

Пет лица пронајдени мртви во куќа во предградие на Чикаго

САД размислуваат да ја прогласат групата Вагнер за терористичка организација

Ана Ололовска