Бајден потврди дека Израел му понудил примирје на Хамас: Време е оваа војна да заврши

Од:

Американскиот претседател Џо Бајден вечерва имаше вонредно обраќање кое го посвети на актуелната криза на Блискиот исток, како и на пресудата против поранешниот американски претседател Доналд Трамп.

Тој го започна своето обраќање коментирајќи ја пресудата на Доналд Трамп во Њујорк, пофалувајќи го американскиот кривично правен систем како „основа на Америка“.

„Опасно, неодговорно и непромислено е да се каже дека пресудата е наместена само затоа што не ви се допаѓа“, рече тој.

Бајден потоа се сврте кон Блискиот Исток, нагласувајќи дека САД се неуморно фокусирани на траен крај на војната и враќање на заложниците дома.

Тој рече дека САД сакаат да создадат „подобар ден потоа“ во Газа без Хамас, како и безбедност за Израел.

Бајден рече дека Израел понудил нов предлог, план за прекин на огнот и ослободување на заложниците.

Предлогот беше доставен до Хамас преку Катар, рече тој.

Предлогот на Израел има три фази. Првата фаза ќе трае шест недели, рече тој.

Тоа би вклучувало:

-целосен и траен прекин на огнот

-повлекување на израелските сили „од сите населени области на Газа“

-ослободување на одреден број заложници, меѓу кои и жени, постари лица, ранети

-ова би било во замена за ослободување на стотици палестински затвореници

Бајден рече дека палестинските цивили можат да се вратат во своите домови во сите области на Газа, а хуманитарната помош значително ќе се зголеми.

Планот за прекин на огнот ќе овозможи хуманитарна помош да „пристигне“, со „600 камиони кои носат помош во Газа секој ден“.

„Со прекин на огнот, таа помош би можела безбедно и ефективно да се дистрибуира до сите на кои им е потребна“, додаде тој.

„Сето тоа би започнало веднаш.

Бајден продолжи да го претставува предлогот во три фази за прекин на огнот во Газа.

Како дел од втората фаза, рече тој, ќе се вратат сите преостанати живи заложници и ќе стапи на сила привремениот прекин на огнот.

Прекинот на огнот би станал „траен прекин на непријателствата“.

Тој призна дека ќе бидат потребни тешки преговори помеѓу првата и втората фаза од планот.

Бајден рече дека третата фаза од израелскиот план ќе вклучува и враќање на посмртните останки на заложниците грабнати од Израел во Газа на 7 октомври.

„Сите последни останки на заложниците кои беа убиени ќе бидат вратени на нивните семејства“, рече тој.

Бајден рече дека знае дека ќе има некои во Израел кои нема да се согласат со предлогот.

„Го повикувам раководството во Израел да го поддржи овој договор, и покрај секој притисок“, рече тој.

Обраќајќи му се на народот на Израел, тој рече дека има доживотна посветеност на земјата.

„Ве молам, повлечете се и размислете што ќе се случи ако овој момент се изгуби.

Тој рече дека „не можеме да го изгубиме овој момент“ и дека е против „војна на неодредено време“.

Бајден рече дека на регионот му треба дипломатско решение, вклучително и помирна ситуација долж северната граница со Либан.

Палестинските и израелските лидери ќе мора да се соберат за да ја обноват Газа на начин што нема да му дозволи на Хамас повторно да се вооружи, рече тој.

САД ќе помогнат во изградбата на училишта и болници, рече Бајден.

Бајден рече дека планот ќе ја отвори можноста за нормализирање на односите со Саудиска Арабија и спротивставување на заканите на Иран во регионот.

Тој го претстави предлогот како можност Израел да стане силен регионален играч.

„Целиот овој напредок ќе го направи Израел побезбеден“, продолжи Бајден, „не живеејќи повеќе во сенка на терористички напад“.

Дополнително, „сето ова ќе создаде услови за поинаква иднина и подобра иднина за палестинскиот народ“, иднина на „достоинство“ и „слобода“.

„Овој пат е достапен, откако ќе се постигне договор“, рече Бајден.

Бајден рече дека ова е „навистина одлучувачки момент“.

„Израел го претстави својот предлог, а Хамас вели дека сака прекин на огнот – овој договор е можност да се докаже дали навистина го мислат. Хамас мора да го прифати договорот“, рече тој.

Тој рече дека со месеци луѓето повикуваат на прекин на огнот, а сега е време да го кренат гласот и да бараат Хамас да дојде на маса и да се согласи на договор.

Изминатите осум месеци донесоа срцепарателна болка на двете страни, рече Бајден.

Тој зборуваше за страдањата на израелските семејства кои доживеаја сексуално насилство и бруталност од страна на Хамас на 7 октомври.

Бајден продолжи, велејќи дека премногу луѓе се убиени и ранети, вклучително и деца, во Газа, чии луѓе претрпеле „чист пекол“. Тој ги спомна смртоносниот напад и пожарот во Рафах во неделата.

Нема ништо едноставно во решавањето на една од најсложените безбедносни ситуации во светот, додаде претседателот на САД.

Бајден го заврши своето обраќање велејќи: „време е да започне оваа нова фаза“, заложниците да се вратат дома, Израел да биде безбеден, страдањето да заврши.

„Време е оваа војна да заврши и да започне нов ден“, рече тој.

После тоа тој ја напушти салата без да одговара на прашања од медиумите.

Би можело да ве интересира

Републиканците бараат оставка на Бајден: Тој не е способен да ја извршува функцијата претседател

Горан Наумовски

Бајден ја поддржа Камала Харис како кандидат на Демократите

Горан Наумовски

Бајден се откажа од претседателската трка

Горан Наумовски

(ВИДЕО) Три лица загинаа, а 87 се ранети во големите израелски напади во градот Ходеида

ВИДЕО: Голема експлозија по напад со дрон во Тел Авив, една жртва и 10 се повредени

(ВИДЕО) Трамп ја прифати републиканската номинација: „Бајден ќе почне трета светска војна“

Катерина Ѓуровски