Бајден објави дека до крајот на годината завршува американската воена мисија во Ирак

Од:

Американскиот претседател Џо Бајден синоќа пред посетата на Белата куќа на ирачкиот премиер Мустафа ал-Казими, објави дека ќе има нова фаза во американското воено присуство во Ирак и најави дека воената борбена мисија на САД во таа држава ќе заврши до крајот на годината.

– На крајот на годината, ние веќе нема да бидеме во борбена мисија во Ирак, но нашата соработка против тероризмот ќе продолжи и во оваа нова фаза за која разговараме, изјави Бајден.

Тој објасни дека улогата на американската војска во Ирак ќе биде да ги подготвува и помага ирачките сили во нивната борба против џихадистичката група ИД. Сепак, Бајден не даде конкретен распоред или детали за бројот на војниците во Ирак.

– Нашата врска е посилна од кога и да е, рече ирачкиот премиер, кој дојде во Вашингтон да побара политички сигнал што ќе му овозможи да ја консолидира својата несигурна позиција во државата три месеци пред парламентарните избори.

Сега има 2.500 американски војници во Ирак, фокусирани главно на отпор кон она што е останато од ИД.

Би можело да ве интересира

Вашингтон пост: САД ќе донираат милиони вакцини против Ковид-19 од „Фајзер“

А1он

Националната гарда ќе и помага на полицијата на протестот во Вашингтон

А1он

Вашингтон подготвен за протести на приврзаници на Трамп

А1он

ВИДЕО: Нов проблем за Бајден, илјадници миграни чекаат под мост во Тексас

Париз откажа гала вечара во Вашингтон поради „избрзaниот“ договор меѓу САД и Австралија

А1он

Прв американско-црногорски економски дијалог: САД го поддржуваат влезот на Црна Гора во ЕУ

А1он