Бајден: Коментарите на Трамп за НАТО се „опасни и неамерикански“

Од:

Американскиот претседател Џозеф Бајден денеска ги осуди коментарите на Доналд Трамп за НАТО, нарекувајќи ги „опасни“ и „неамерикански“.

Бајден остро го критикуваше Трамп за коментарот што го даде минатиот викенд, доведувајќи ја во прашање волјата на САД да им дадат поддршка на земјите-членки на НАТО во случај да бидат нападнати, пренесува Ројтерс.

Американскиот претседател рече дека поради коментарот на Трамп, неопходно е Конгресот да донесе долго одложена одлука за усвојување на барањето за финансирање на одбраната на Украина од руска агресија.

Би можело да ве интересира

Започнува судењето на Трамп, првото судење на американски претседател во историјата

Планот на Трамп за Украина ќе започне со притисок врз Москва и Киев да преговараат

Горан Наумовски

Бајден е горд на проширувањето на НАТО до границите со Русија

Трамп: Врховниот суд на Аризона отиде предалеку со својата одлука за абортус

ВИДЕО: Бајден го нарече пристапот на Нетанјаху кон војната во Газа „грешка“

Катерина Ѓуровски

„Вашингтон пост“: Трамп би извршил притисок врз Украина да се откаже од Крим и Донбас