Бајден ќе потпише закон за заштита на хомосексуални бракови, ќе организира и прослава

Од:

Американскиот претседател Џо Бајден ќе потпише нацрт-закон со кој се гарантира федералната заштита на истополовите бракови, а законодавната пресвртница ќе ја прослави со илјадници гости во Белата куќа.

Ова доаѓа 12 години откако Бајден – тогашниот потпретседател на Барак Обама – јавно зазеде став во корист на истополовите синдикати, долго пред одлуката на Врховниот суд на САД во 2015 година да ги направи легални низ САД.

Откако сега многу поконзервативниот Врховен суд ги укина долгогодишните права за абортус во јуни минатата година, пратениците од левата и десната страна ги здружија силите за да спречат какви било последователни чекори за ограничување на она што некои стравуваа дека ќе бидат права на истополови бракови.

Конечното усвојување на законот во Конгресот минатата недела е редок приказ на двопартиски договор во длабоко поделениот Вашингтон.

Би можело да ве интересира

За Бајден случувањата во Газа не се геноцид

Бајден ја нарече скандалозна одлуката да се бара потерница за Нетанјаху и Галант

Предраг Петровиќ

ВИДЕО: Трамп повторно го исмејуваше Бајден, публиката се смееше

Трамп бара Бајден да помине тест за дрога пред нивниот ТВ-дуел

Бајден го осуди атентатот врз словачкиот премиер Роберт Фицо

Бајден го покани Трамп на ТВ-дуел: Разубави ми го денот пријателе, слушам дека си слободен во среда