Бајден и Нетанјаху се договорија за континуиран проток на помош за Газа

Од:

Претседателот на САД Бајден разговараше со израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху во неделата, неколку дена откако тој лично ја посети земјата.

Белата куќа сега објави соопштение за нивниот разговор.

Се вели дека Бајден ја поздравил веста за првите две хуманитарни конвои кои влегле во Газа овој викенд и дека двајцата лидери се согласиле дека „оваа помош сега ќе продолжи да тече во Газа“.

Би можело да ве интересира

(ВИДЕО) Не стивнуваат реакциите за масакрот во Газа: Израел не признава дека пукал на цивилите

Катерина Ѓуровски

Бајден на средба со лидерите на Египет и Катар: Ни треба шестнеделен прекин на огнот во Газа

Бајден: Резултатите од мојот систематски преглед се исти како и минатата година

Околу 100.000 гласачи во Мичиген доставија празни ливчиња како предизборно предупредување до Бајден

Бајден на рутински преглед пред закажаните претседателски избори во САД

Солзите на маж од Газа кој изгуби 103 членови на семејството во еден ден: За кого да се вратам

Предраг Петровиќ