Асад: САД води војна за нафта, како и нацистите

Од:

Сирискиот претседател Башар ел Асад изјави дека САД се држава изградена како „политички режим на разбојнички групи“.

– Американскиот претседател не ја претставува државата. Тој е само извршен директор на компанијата. Зад тој директор стои управен одбор составен од големи американски компании кои се вистински сопственици на државата: тоа се нафтени компании, производители на оружје, банки и други лоби групи, рече Асад, пренесува Танјуг.

Според него, САД не се држава, туку режим, чие раководство го именуваат компаниите кои работат за своја корист.

– Сакам да ве потсетам на еден момент – еден од најважните фактори што го натераа Хитлер да го нападне СССР во Втората светска војна беше нафтата, рече Асад. Според него, во денешно време САД прават иста работа и ги имитираат нацистите

– Експанзија, освојување, поткопување на интересите на другите народи, газење врз меѓународното право, хуманитарни основи и слично. И сето тоа заради нафтата, заклучи тој.

Би можело да ве интересира

Хрватска и САД потпишаа договори за екстрадиција и взаемна правна помош

Ана Ололовска

ВИДЕО: Полицаец и тројца жители убиени во престрелка во Џерси Сити

Ана Ололовска

САД ја суспендираа обуката за саудиските питомци

Ана Ололовска

Трамп ја предупреди Русија да не се меша во изборите во САД

Ана Ололовска

САД со нови мерки против корупцијата и прекршителите на човекови права

Демократите официјално објавија обвинувања против Трамп