Асад: САД води војна за нафта, како и нацистите

Од:

Сирискиот претседател Башар ел Асад изјави дека САД се држава изградена како „политички режим на разбојнички групи“.

– Американскиот претседател не ја претставува државата. Тој е само извршен директор на компанијата. Зад тој директор стои управен одбор составен од големи американски компании кои се вистински сопственици на државата: тоа се нафтени компании, производители на оружје, банки и други лоби групи, рече Асад, пренесува Танјуг.

Според него, САД не се држава, туку режим, чие раководство го именуваат компаниите кои работат за своја корист.

– Сакам да ве потсетам на еден момент – еден од најважните фактори што го натераа Хитлер да го нападне СССР во Втората светска војна беше нафтата, рече Асад. Според него, во денешно време САД прават иста работа и ги имитираат нацистите

– Експанзија, освојување, поткопување на интересите на другите народи, газење врз меѓународното право, хуманитарни основи и слично. И сето тоа заради нафтата, заклучи тој.

Би можело да ве интересира

Турската артилерија гранатираше четири населби во Сирија

А1он

САД се наоѓаат во слободен пад, бројот на заразени се зголемува, тврди американски здравствен експерт

Ана Ололовска

Најмалку две жртви во судир на два мали авиони во САД

Ана Ололовска

Гувернерот на Мериленд го осуди уривањето на споменикот на Колумбо во Балтимор

Ана Ололовска

Во Ајдахо два мали авиони се судриле во воздух над езеро

Ана Ололовска

Директорот на ФДА се сомнева во најавите на Трамп за вакцина против Ковид-19

Ана Ололовска