Анкета: Партијата на Макрон ќе добие најмногу гласови на парламентарните избори

Од:

Партијата Републиката напред на новоизбраниот француски претседател Емануел Макрон заедно со коалициските партнери ќе добие најголем број гласови на претстојните парламентарни избори во Франција во јуни.

dobivaj vesti na viber

Според резултатите од анкетата на „Харис Интерактив“, партијата на Макрон ќе добие 29 отсто гласови, а конзервативната партија Републиканците (ЛР) и екстремно десниот Национален фронт по 20 проценти.

Анкетата не укажува како ќе бидат распределени местата во Националното собрание меѓу партиите.

Би можело да ве интересира

Постојат „големи сомнежи“ дека пожарите кои ја зафатија Франција се „чин на пиромани“

Ана Ололовска

Франција: Oколу педесет вооружени лица учествувале во тепачка во Сен Дени

Ана Ололовска

Во шумски пожари во југозападна Франција уништени 16 домови, 6000 лица евакуирани

А1он

Повеќе од сто општини немаат вода за пиење во Франција

А1он

Франција погодена од најлошата суша досега, апел до граѓаните да ја користат водата штедливо

А1он

Експлозија во фабрика во Франција, осуммина повредени