Анкета: Партијата на Макрон ќе добие најмногу гласови на парламентарните избори

Од:

Партијата Републиката напред на новоизбраниот француски претседател Емануел Макрон заедно со коалициските партнери ќе добие најголем број гласови на претстојните парламентарни избори во Франција во јуни.

dobivaj vesti na viber

Според резултатите од анкетата на „Харис Интерактив“, партијата на Макрон ќе добие 29 отсто гласови, а конзервативната партија Републиканците (ЛР) и екстремно десниот Национален фронт по 20 проценти.

Анкетата не укажува како ќе бидат распределени местата во Националното собрание меѓу партиите.

Би можело да ве интересира

Франција репатрираше група жени и деца од кампови на ИД во Сирија

Франција стана најголем купувач на руски природен гас: Која е причината?

Ле Мер: ЕУ работи на алтернативни начини за воведување глобална даночна стапка

А1он

Францускиот предлог стигна до Владата

Катерина Павлова-Николовска

Завршува Француското претседавање со Европската Унија

Јаел Браун-Пивет е избрана за претседателка на Националното собрание на Франција

А1он