Американската министерка за финансии ги повика европските сојузници да заземат заеднички став за Кина

Од:

Американската министерка за финансии Џенет Јелен денеска во Брисел предупреди дека западните сојузници мора да заземат обединет став за деловните практики на Кина.

dobivaj vesti na viber

-Имаме заеднички интерес да ја охрабриме Кина да се воздржи од економски практики кои ни наштетија на сите. Овие практики се движат од оние кои влијаат на трговијата и инвестициите, преку развојните и климатските политики, до пристапот кон олеснување на долговите на земјите, изјави Јелен на Бриселскиот економски форум.

Јелен, која пред Брисел беше во Полска, а потоа патува на утрешниот состанок на министрите за финансии од Групата седум најразвиени земји (Г7) во Бон, опширно зборуваше за кинеското финансирање во Африка, каде е забележан голем прилив на кинески инвестиции.

Во фокусот на нејзината посета на Европа е и одговорот на последиците од војната во Украина, меѓународниот даночен план што го договори со повеќе од 130 земји минатата година и енергетската криза која придонесува за висока инфлација ширум светот.

Таа ги повика партнерските земји да се приклучат на Вашингтон и да ја зголемат финансиската поддршка за Украина, наведувајќи дека досега објавената билатерална и мултилатерална поддршка нема да биде доволна за да се задоволат потребите на Украина, дури ни на краток рок.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

Русија најави дека ќе одговори на зголемувањето на бројот на американски војници во Европа

А1он

Извештај на Националниот центар за образовна статистика: Рекорден број пукања во американските училишта во изминатите 20 години

А1он

Бајден најави промена и зајакнување на американските сили во Европа

Ана Ололовска

Северна Кореја: Заедничките вежби на САД, Јужна Кореја и Јапонија вовед во азиската верзија на НАТО

Ана Ололовска

Кина загрижена поради новиот стратешки концепт на НАТО

Ана Ололовска

Бајден го поддржа договорот што им дозволува на Финска и Шведска да се приклучат на НАТО

Ана Ололовска