Ако се отвори северен фронт ќе ги збришеме Иран и Либан се закани израелски министер

Од:

Министерот за економија на Израел Нир Баркат упати закана до Иран и Либан, велејќи дека неговата земја ќе ги избрише од лицето на Земјата доколку Хезболах отвори северен фронт во војната против Хамас.

Планот на Иран е да го нападне Израел на сите фронтови.

„Ќе се погрижиме да платат висока цена ако, не дај Боже, го отворат северниот фронт. Либан и Хезболах ќе платат висока цена, слично како што ќе плати Хамас. Но, тоа не е доволно“, рече тој. „Многу јасната порака е дека ќе ги нападнеме и лидерите на Иран. Кога ќе го направиме тоа? Кога ќе одлучиме“, рече тој.

„Израел има многу јасна порака до нашите непријатели. Ние им кажуваме, погледнете што се случува во Газа – ќе го добиете истиот третман ако не нападнете. Ќе ве избришеме од лицето на Земјата“, додаде тој на крај.

Би можело да ве интересира

Солзите на маж од Газа кој изгуби 103 членови на семејството во еден ден: За кого да се вратам

Предраг Петровиќ

(ВИДЕО) Ќе има примирје во Газа за Рамазан најави Бајден

Катерина Ѓуровски

ВИДЕО: Нетанјаху и Хамас продолжуваат со радикалните изјави, во позадина се преговара за мир

Иран ги осуди последните напади на САД и Велика Британија врз Јемен

Израел испраќа тим во Париз на мировни преговори, го предводи шефот на Мосад

ВИДЕО: Напад во Ерусалим, има мртви