Администрацијата на Трамп одобри Бајден да започне со преземање на власта

Од:

Aдминистрацијата на претседателот на САД, Доналд Трамп, синоќа даде формално одобрување новоизбраниот претседател Џо Бајден да започне со преземањето на власта.

Ова се случи откако официјални лица од сојузната држава Мичиген синоќа го сертифицираа Бајден за победник на претседателските избори, а тоа наскоро се очекува да го сторат и властите во Пенсилванија.

Трамп синоќа на Твитер потврди дека препорачал да започнат „првичните протоколи“ за предавање на власта на Бајден „во најдобар интерес за нашата земја“.

-Препорачувам Емили (Марфи) и нејзиниот тим да направат што треба во однос на првичните протоколи и му кажав на мојот тим да го направи истото, напиша Трамп.

Марфи е администратор во Службата за општа администрација (ГСА), и синоќа таа испрати писмо до новоизбраниот претседател Бајден дека нејзината канцеларија е подготвена да започне со формално предавање. Улогата на ГСА е да го поддржува основните функции на американските сојузни агенции и министерства.

Трамп се уште не го признава изборниот пораз и укажа дека ќе продолжи со напорите да се ревидира гласањето, но сите напори на неговиот тим засега се безуспешни.

Одлуката на претседателот доаѓа по речиси три неделна неизвесност со непризнавање на резултатите, под изговор дека гласањето преку пошта било неисправно, повикувајќи се на нерегуларности како гласање на починaти или отселени лица, двојно гласање или гласање под принуда.

Сепак, изборните власти во речиси сите држави каде победи Бајден ја сертифицираа неговата победа, со тоа што пребројување на гласовите имаше во Висконсин, а тоа се уште трае во Џорџија.

Би можело да ве интересира

Сторми Даниелс го поздрави обвинението со шампањ: „Ми олесна, ви благодарам на сите за љубовта и поддршката“

Горан Наумовски

Трамп е обвинет за поткуп на порно актерка

Америка подготвува уште 690 милиони долари за развој на демократијата во светот

Американски суд: Пенс мора да сведочи за неговите разговори со Трамп

Ана Ололовска

Трамп: Ќе ја завршам војната во Украина за 24 часа

Горан Наумовски

Трамп: Ако победам на претседателските избори Америка повторно ќе биде слободна земја

Горан Наумовски