Администрацијата на Бајден бара од Конгресот да одобри продажба на гранати на Израел

Од:

Администрацијата на Бајден побара од Конгресот да ја одобри продажбата на 45.000 гранати за израелските тенкови Меркава кои ќе ги користат во нападот на Хамас во Газа, според четири извори, меѓу кои и сегашен и поранешен американски функционер.

Потенцијалната продажба, вредна повеќе од 500 милиони долари, не е дел од барањето на американскиот претседател Џо Бајден од 110,5 милијарди долари, кое вклучува финансирање за Украина и Израел. Барањето е под неформално разгледување во комисиите за надворешна политика на Сенатот и Претставничкиот дом, дозволувајќи им на членовите да ја одложат продажбата или да ги искажат своите грижи со администрацијата во неформални разговори

Стејт департментот бара од двата комитета брзо да ја одобрат трансакцијата, според актуелниот американски функционер и Џош Пол, поранешен функционер на Стејт департментот, додека од друга страна има растечки критики за употребата на американско оружје во конфликтот. .

„Тоа беше испратено до комисиите претходно оваа недела и тие треба да имаат 20 дена да го разгледаат израелскиот случај. Стејт департментот врши притисок врз нив да го решат веднаш“, рече Пол, кој поднесе оставка од својата функција во Стејт департментот во октомври поради, како што рече. „Слепа администрација за поддршка на Израел.

Администрацијата, исто така, размислува да дозволи продажба на 13.000 од 45.000 гранати според вонредната одредба на Законот за контрола на извозот на оружје за да се заобиколат комитетите, рекоа двајца американски претставници, додавајќи дека сè уште не е донесена конечна одлука. Овој потег ќе му овозможи на Израел да се подготви со оглед на високата тензија во регионот, рече еден од официјалните лица.

Портпаролот на Стејт департментот рече дека „нема да ги потврди или коментира предложените трансфери или продажби додека Конгресот не биде известен“.

Сенаторот Крис Ван Холен, демократ во Комитетот за надворешни работи, рече дека позицијата на Конгресот е клучна во големата продажба на оружје. „Администрацијата не треба да размислува за заобиколување на веќе краткиот рок за разгледување од Конгресот, во овој или кој било друг трансфер на оружје“, рече тој.

На снимката се гледа како Израел редовно распоредува тенкови Меркава во нападите на Газа и на јужната граница со Либан, каде што конфликтот трае од 7 октомври.

Би можело да ве интересира

Умре американскиот војник која се самозапали пред израелската амбасада во Вашингтон

Палестинскиот премиер поднесе оставка

Обединетите нации се во ќорсокак, потребни се промени призна Гутереш

ВИДЕО: Нетанјаху и Хамас продолжуваат со радикалните изјави, во позадина се преговара за мир

ВИДЕО: Американски воен пилот се самозапали пред израелската амбасада во Вашингтон

Катерина Ѓуровски

Објавена нова проценка на САД: На Украина и се заканува катастрофа до пролет