64 лица загинаа во шумски пожари во Чиле

Од:

Најмалку 64 лица загинаа во шумските пожари што го опустошија регионот Валпараисо во централно Чиле, изјави денеска претседателот на земјата Габриел Бориќ, изразувајќи стравување дека бројот на жртви ќе биде поголем.

„За жал, можам да потврдам дека загинаа 64 лица. Тој број ќе се зголеми“, рече чилеанскиот претседател кој денеска ги посети погодените подрачја.

Пожарникарите од петокот гаснат десетици пожари. Помеѓу 3.000 и 6.000 куќи биле оштетени или уништени. Уништени се околу 43.000 хектари шуми.

Пожарот го зафати и популарното летувалиште Виња дел Мар, каде е врв на летната сезона и каде се забележани екстремно високи температури.

Би можело да ве интересира

Се запали воз во Белград

Горан Наумовски

Костадиновска Стојчевска ќе ја тужи Арсовска за клевета за пожарот во Универзална

Орце Костов

(ВИДЕО) Пожар во охридската кафеана „Беко“

Горан Наумовски

Арсовска: Зошто Костадиновска-Стојчевска не го пријавила пожарот ако знаела за него пред девет часот

Орце Костов

Пожарот над тетовско Селце надминува два километри линија на оган, пожарната и НП апелираат за помош од државните институции

Жена со здравствени проблеми нападнала негувателка, а потоа предизвикала пожар и починала

А1он