26 полицајци се повредени на еритрејски културен фестивал во Штутгарт

Од:

Германската полиција соопшти дека десетици луѓе, меѓу кои најмалку 26 полицајци, се повредени за време на немирите поради еритрејски културен фестивал во југозападниот град Штутгарт. Непосредно пред почетокот на настанот се собраа околу 200 демонстранти кои почнаа да фрлаат со камења, шишиња и други предмети кон полицијата и учесниците на настанот.

На шестмина од 26-те повредени полицајци им била укажана болница поради повредите, соопшти полицијата. Според полицијата, повредени се и четворица учесници на настанот и двајца демонстранти, иако нема информации за сериозноста на нивните повреди.

Вчерашните протести беа последните во низата немири околу еритрејски културен фестивал во Германија и на други места.

Во јули, 22 полицајци беа повредени во судир на еритрејски културен фестивал во западниот германски град Гисен. Тепачката меѓу приврзаниците и противниците на владата на Еритреја во Тел Авив на почетокот на септември доведе до еден од најжестоките улични судири меѓу африканските баратели на азил и мигрантите во неодамнешното сеќавање на градот, пишува Асошиетед прес.

Вчерашниот фестивал го организираа неколку групи кои се сметаат за блиски до владата на претседателот на Еритреја, Исаија Афверки. Десетици илјади луѓе избегаа од Еритреја во Европа, многумина тврдат дека се малтретирани од репресивната влада на Афверки.

Судирите за собири како вчерашниот ги нагласуваат длабоките поделби меѓу членовите на еритрејската дијаспора, меѓу оние кои останаа блиски до владата и оние кои избегаа да живеат во егзил и силно се противат на Афверки. Потпретседателот на полицијата во Штутгарт, Карстен Хофлер, ги осуди постапките на демонстрантите и рече дека „ниту обемот, ниту интензитетот на насилството не се предвидливи“.

Градските власти рекоа дека нема причина однапред да се забрани собирот, но дека ќе преземат чекори за да спречат слични нарушувања во иднина.

„Мораме да преземеме решителни мерки против префрлањето на конфликтите од други држави на германско тло“, изјави градоначалникот на Штутгарт, Франк Нопер, пренесува германската новинска агенција dpa.

Би можело да ве интересира

Германија го повика турскиот амбасадор на разговор поради прославата на Демирал на ЕУРО

Катерина Ѓуровски

Судир меѓу полицијата и демонстрантите на конгресот на АфД, не се знае дали има повредени

Горан Наумовски

Се зголемува бројот на антисемитски инциденти во Германија

Горан Наумовски

(ВИДЕО) Во Германија: Полиција влезе во училишна зградата, учениците затворени во училниците

Горан Наумовски

ВИДЕО: Во Данска се гради најголемиот подводен тунел во светот

Германски полицаец загина, а друг е тешко повреден додека го обезбедувале Виктор Орбан

Горан Наумовски