13 лица загинаа во пожар во хостел во Казахстан

Од:

Тринаесет лица загинаа во пожар во хостел во најголемиот град во Казахстан, Алмати, соопшти градското Одделение за итни случаи.

Пожарот избувнал во трикатница во која престојувале 72 гости.

Жртвите починале од труење со јаглерод моноксид, додека останатите 59 лица успеале да ја напуштат зградата.

Според градоначалникот на Алмати, три лица се префрлени во болница, објави казахстанскиот портал zakon.kz.

Причината за пожарот се уште не е позната.

Би можело да ве интересира

(ВИДЕО) Најмалку 13 повредени во пожар во станбена зграда во Валенсија

Горан Наумовски

(ВИДЕО) Голем пожар во зграда во Валенсија

Горан Наумовски

Голем пожар во Желино – горат гуми

ВИДЕО: Пожар во куќа во Мичурин

ВИДЕО: Горат три контејнери кај Буњаковец

А1он

Пожар во напуштена куќа во близина на хотелот „Вип“ во Скопје