(ВИДЕО) Видео од позната игрa место од Украина, ТВ објавија, експерти коментираа – лаги на кои наседнаа сите

Од:

Дали е за кликови или пак со намера да се рашири дезинформација, ширачите на лажни вести секогаш користат актуелни настани. Настани кои ги следат сите граѓани. Или се работи за елементарни непогоди, здравје, војни или несреќи.

При земјотресот во Турција илјадници лажни видеа осамнаа на социјалните мрежи. На нив поверуваа и ги споделија дури и видни јавни личности. Но се чини дека примерот со војната во Украина најдобро покажува како на дезинформација и лажна снимка можат да наседнат буквално сите.

Дури две телевизии од Романија објавија снимка, за која се тврдеше дека е снимена на терен. Гости во студиото дури беа и поранешен министер и воен експерт кој ја коментираа ова снимка говорејќи за стратегијата на двете страни. И се изгледа нормално – освен што коментираа снимка од видео игра.

Снимки од оваа игра биле прикажувани под насловот „во живо од Украина“, последна вест и слично, на илјадници профили на Тик Ток, видена и споделена потоа од милиони.

На кој се лажни снимки и информации наседнавме, погледнете во анализата на „Скен“

 

Видеото е изработено во соработка со Институтот за комуникациски студии во рамките на проектот „Користи факти“, кој е поддржан од Британската амбасада во Скопје.

Би можело да ве интересира

Тројца исчезнати во хеликоптерска несреќа во Турција, еден пожарникар пронајден жив

ВИДЕО: Голема спасувачка акција за извлекување на Американец загавен во пештерски комплекс во Труција

Катерина Ѓуровски

ВИДЕО: Најмалку седум жртви во полавите во Грција, Турција и во Бугарија

Катерина Ѓуровски

(ВИДЕО) Застрашувачко невреме во Турција: Двајца мртви, се трага по четворица

Катерина Ѓуровски

Во знак на благодарност за солидарноста по земјотресот, училиште во Турција ќе го носи името на нашата држава

Орце Костов

12 лица загинаа, а 19 се повредени во автобуска несреќа во Турција

Горан Наумовски