(ВИДЕО) Протест пред Владата: Итно да се одземе концесијата на Еуромакс за рудникот Иловица

Од:

Под мотото „Стоп за рудникот на смртта“, жители од струмичките села Иловица и Штука и граѓански активисти, протестираа пред Владата и побараа итно одземање на концесијата за отворање на рудникот на компанијата „Еуромакс Ресоурцес“ .Како што велат тие нема да престанат да вршат притисок и ќе протестираат се додека владата не закаже седница на која ќе донесе одлука за одземање на концесијата. Жителите извикуваа “стоп за рудникот“, „рудници не сакаме“, „профитери назад“ со што порачаа дека нема да се откажат од намерата додека не се заврши постапката до крај.

„Јавно ја повикуваме владата да свика седница и да донесе одлука со која му се одзема концесијата на Еуромакс. Кога ќе ја видиме одлуката во Службен весник, тогаш ќе сметаме дека е завршена работата и тогаш ќе престанеме да вршиме јавен притисок. Во името на овие млади луѓе кои сакаат чист воздух, здрава животна средина и родна земја им порачуваме „Не за рудници- одземете ја концесијата веднаш “. Време за чекање нема, останува уште еден месец до техничка влада. Нашата порака е недовосмислена и јасна, други компромиси нема да правиме и нема да седиме мирни, додека не ја завршат работата што ја имаат започнато“, рече Стојан Велков активист од здружението „Еко-долина“

Жителите велат дека концесијата не е одземена, бидејќи концесионерот поднел тужба пред Управниот суд. Според нивни кажувања, концесионерот почнал да лобира меѓу луѓето да проработи рудникот, наговарајќи ги дека ќе се вработат жители од околните села. Затоа како што тврдат постапката за одземање на концесијата треба во најкус можен рок да се заврши.

“Да не сфати јавноста погерешно, но можно е да има немири дури и физички пресметки во селата Иловица и Штука. Рударското лоби е многу силно, одат на терен ги наговараат луѓето им ветуваат се и сешто. Не сакаме да се доведеме во ситација покрај по партиска книшка, сега да се караме и за еколошки проблем, за туѓи интереси. Доста се поделби, да застанеме сите зад нашиот интерес, да не станеме жртви на профитерските интереси“, додаде Костантин Ристоманов на проетстот пред Владата.

На протестот меѓу жителите од струмичките села, беа и пратеничките од ДОМ, Лилјана Поповска и Маја Морачанин кои застанаа зад нивните барања.

Би можело да ве интересира

Треба да создадеме услови да ги вратиме младите и доколку излезат од државата, вели Царовска

Ана Ололовска

(ВИДЕО) Царовска: Имплементацијата на оперативниот план за вработување придонесе за намалување на невработеноста

Ана Ололовска

ВИДЕО: Потпишан договор за изградба на првите два километра од автопатот Скопје-Блаце

Ана Ололовска

Царовска: Tенденција на Владата е да се создаде соодветен концепт на дуално образованиe

Ана Ололовска

Османи: Зголемената билатерална поддршка од Норвешка претставува значаен импулс за напредок во европските интеграции

Ана Ололовска

Владата даде согласност МЗ да иницира постапка за набавка на ангиограф за Институтот за радиологија

А1он