Скен: Тепачка кој да ги троши парите – 13 години чекаме нов клинички и никако да го дочекаме

Од:

Тепачката кој да ја собере славата а и потенцијално огромните провизии од изградбата на нов клинички центар во Скопје трае веќе 13 години.

Ривалството веќе не е ниту само меѓу партиите туку и меѓу секој нов министер за здравство. Кој како доаѓа го стопира проектот на неговиот претходник, и најавува нов проект.

Се трошат пари за физибилити студии, а и самата цена за изградба расте – сега стасавме до 500 милиони. Во Србија за 400 милиони изградија 4 модерни клинички центри, кај нас за тие пари само еден, а и од него ниту трага се уште. Гледајте во анализата на „Скен“.

Би можело да ве интересира

Велика Британија финансиски ќе ја помогне изградбата на новиот Клинички центар

Катерина Ѓуровски

ВМРО-ДПМНЕ: Ризикот за плаќање на милионски отштети кон странски фирми во арбитражни постапки е заради неспособноста и криминогеноста на СДС

Николов: Оваа Влада има пари за пенали и за непостоечки функции, ама нема за лекување на граѓаните

Катерина Ѓуровски

Заедно со Жерновски уште 14-мина земаат плата за непочнатиот клинички центар

Министерот Сали за клинички кај касарната „Илинден“: Граѓаните ќе изгубат доколку почнеме процедура за нова локација

СДСМ: Ниту една лага од белиот дворец не може да го покрие фактот дека Мицкоски и ВМРО-ДПМНЕ се против здравјето на граѓаните