Турците четврта вечер на улиците со поддршка за Ердоган

Од:

Четврта вечер по ред, стотици Турци се собраа на плоштадите за да ја искажат поддршката на претседателот Реџеп Таип Ердоган по неуспешниот обид за пуч на дел од војската, а во кој беа убиени над 200 луѓе.

Учесниците со знамиња на Турција извикуваа провладини и исламски слогани.

Пееја и песни со кои се велича Ердоган, а пред неговата резиденција во Истанбул се иташе куранот.

Поголеми собири имаше на Таксим во Истанбул, на централниот плоштад во Анкара, како и во Измир.
Ова се “демократски собири“ на кои повика Ердоган во ноќта на воениот удар, и од тогаш секоја вечер се оддржуваат во сите поголеми турски градови.

Би можело да ве интересира

ВИДЕО: Тежок инцидент во Турција, полицијата фрли солзавец во џамија и уапси верници

Жарко Настоски

ВИДЕО: Полицијата се судри со демонстранти во Истанбул, најмалку сто уапсени

Ана Ололовска

Турција одобри итна употреба на руската вакцина „Спутник V“

Жарко Настоски

Турци протестираа против Бајден во Истанбул

Жарко Настоски

Фон дер Лајен за првпат проговори за инцидентот со каучот во Анкара: Нема оправдување

Жарко Настоски

Турција за признавањето на Ерменскиот геноцид од страна на Бајден: Неприфатливо е да се политизира историјата

Жарко Настоски