Спречен терористички напад во Пловдив

Малолетно лице е уапсено во Пловдив, Бугарија поради сомнение дека планирало терористички напад.

Лицето беше сослушано од страна на службите и притворено, а од специјалното обвинителство се очекува денеска да објави повеќе детали.

Бугарските власти одбија да го откријат неговиот идентитет, а се знае само дека станува збор за бугарски државјанин, од семејство за кое досега немало сомнение дека има врски со радикални групи.

Се очекува прес-конференција на Обвинителството, на која ќе бидат соопштени повеќе детали.

Би можело да ве интересира

Радев: Ја поддржуваме Северна Македонија, но не безусловно

Ана Ололовска

Хакери украле лични и финансиски податоци на милиони Бугари

ВИДЕО: Јулски снег во Бугарија

Татјана Ташкова

Бугарската Влада го одобри договореното од заедничката меѓувладина комисија

Ана Ололовска

Бугарија купува американски авиони Ф-16

Српско МНР: Изјавата на Борисов е неприфатлива

Ана Ололовска