Силен земјотрес го погоди индонезискиот остров Сулавеси

Од:

Земјотрес со интензитет од 6,8 степени според Рихтеровата скала го погоди денеска индонезискиот остров Сулавеси, соопшти Американскиот геолошки завод.

Епицентарот на земјотресот бил 280 километри јужно од провинцијата Горонтало, на длабочина од 43 километри под површина на земјата.

Засега нема информации за евентуални жртви или материјална штета.

Индонезиската геофизичка агенција соопшти дека го укинала предупредувањето за цунами, што беше во сила 40 минути.

Портпаролот на агенцијата за катастрофи Сутопо Пурво Нугрохо изјави дека земјотресот се почувствувал во различни области од четири до шест секунди.

Тој соопшти дека властите на источниот брег и островите им наредиле на жителите да заминат на повисоки места.

Во Индонезија, земјотреси и вулкански ерупции се чести, бидејќи се наоѓа во пацифичкиот огнен прстен.

Би можело да ве интересира

Индонезија: Уапсени 185 лица поради подметнување пожари

Ана Ололовска

Два силни земјотреса утринава ја погодија Турција

Во Индонезија затворени училишта и аеродром поради пожари и чад

Ана Ололовска

Илјадници се молат за дожд поради пожарите во Индонезија

Ана Ололовска

Силен земјотрес почувствуван во БиХ и Хрватска

Индонезиските сили отворија оган врз демонстранти во Папуа

Ана Ололовска