Орбан: Да не ни го земеа морето – ќе имавме пристаниште; Загреб бара објаснување

Од:

Унгарскиот амбасадор во Хрватска беше повикан на разговор во Министерството за надворешни работи, откако премиерот на Унгарија Виктор Орбан изјави дека на неговата земја и било „одземено морето“. Истовремено, и хрватскиот амбасадор во Будимпешта побара објаснување од унгарските власти на изјавата на Орбан.

dobivaj vesti na viber

На средбата со претседателката на Еврокомисијата Урсула фон дер Лајен, на која разговараа за предложеното ембарго на руската нафта – на што Будимпешта се противи, Орбан рекол дека неговата земја не би имала проблем со забрана на увозот на руска нафта доколку не им било „одземено морето“, алудирајќи на хрватското крајбрежје, чии делови некогаш беа дел од Унгарија.

– Оние кои имаат море и пристаништа можат да носат нафта на танкери. Да не ни го земеа (морето), ќе имавме пристаниште, изјави Орбан во интервју за унгарското државно радио минатиот петок, пренесе Политико, појаснувајќи дека Орбан мислел на јадранскиот брег.

„Хрватска ја осудува изјавата на унгарскиот премиер. Ги осудуваме сите територијални претензии кон соседните земји“, соопшти хрватското Министерство за надворешни работи.

Од хрватското Министерство посочуваат дека ваквите изјави непотребно ги нарушуваат меѓудржавните односи.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

Голоб: Ја сакаме Хрватска во „Шенген“, но има проблеми во функционирањето на зоната

Во Хрватска се зголемува бројот на новозаразени со Ковид-19

А1он

(ВИДЕО) Симнато српското знаме: Не можеле да се напијат кафе и да го гледаат

Предраг Петровиќ

Се урна спортски авион на хрватскиот остров Брач

Ана Ололовска

Унгарија ја предупреди ЕУ: Луѓе, вразумете се

Лидерите на ЕУ се согласија Хрватска да се приклучи на земјите кои го користат еврото

А1он