Мајк Џејмс се пресели од Бруклин во Монако

Од:

Американскиот кошаркар Мајк Џејмс по една сезона мината во НБА лигата се враќа на европскиот континент, откако се согласи на трансфер од Бруклин во Монако.

Џејмс ќе се обиде да му помогне на францускиот тим во дебитантската сезона во Евролигата во која Американецот беше меѓу најдобрите кошаркари изминати години.

Минатата сезона Џејмс кратко престојуваше во редовите на Бруклин и зад себе во НБА лигата остави статистика од 7.7 поени и 4.2 асистенции по натпревар.

– Мојата цел е Монако да победи во што е можно повеќе натпревари во Еролигата. Сакам да бидеме конкурентни, иако сме аутсајдери во ова елитно опкружување, изјави 31-годишниот Џејмс.

Би можело да ве интересира

НБА ја објави листата со 76 свои легенди

Ана Ололовска

НБА објави партнерство со Формула 1, болидите обоени во боите на клубовите од лигата

Ана Ололовска

Браун нов рекордер во Селтикс

Ана Ололовска

НБА објави 25 од 75 најдобри кошаркари во историјата

Ана Ололовска

Харден: Не планирам да го напуштам Бруклин

Ана Ололовска

Кари со трипл-дабл го предводеше Голден Стејт до триумф над Лејкерс

Ана Ололовска