Кои се пратениците со кои ВМРО-ДПМНЕ дојде до парламентарно мнозинство: Со ЗНАМ во Влада ќе се обезбеди и двотретинско

Од:

Работните групи на ВМРО-ДПМНЕ и Коалицијата „Вреди“ продолжуваат со преговорите за коалицирање во новата Влада, а ВМРО-ДПМНЕ влегува во преговорите со 61 пратеник, односно обезбедено мнозинство во Собранието.

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ и иден мандатар, Христијан Мицкоски истакна дека покрај 58 пратеници на коалицијата „Твоја Македонија, имаат консолидирано точно 61 пратеник и информира дека разговорите со „Вреди“ се водат во вистинска насока, но не кажа кои се пратениците со кои ВМРО-ДПМНЕ стигна до парламентарно мнозинство.

– Можам да кажам дека како „Твоја Македонија“ предводена од ВМРО-ДПМНЕ во Парламентот покрај 58 пратеници кои ги има автентично, очекуваме одлука на Управниот суд да видиме што ќе се случува со изборната единица 5 и 6, можам со задоволство да кажам дека имаме консолидирано точно 61 пратеник, но тоа нема да не повлече од разговорите со идните потенцијални коалициски партнери како што е коалицијата „Вреди“, изјави Мицкоски.

Неофицијално, се работи за пратеници на НСДП и ЛДП кои беа дел од предизборната коалиција „За Европска иднина“ предводена од СДСМ. Овие две партии освоија четири пратенички места.

Со 13 пратеници на Коалицијата ВЛЕН, ВМРО-ДПМНЕ би имал 74 пратеници, а доколку се приклучи и ЗНАМ на Максим Димитриевски со своитее шест пратеници, ќе има и двотретинско мнозинство кое идниот мандатар Христијан Мицкоски го побара за да донесе неколку клучни измени за функционирањето на извршната власт како што е намалување на бројот на министерства.

Работните групи на ВМРО-ДПМНЕ и Коалицијата „Вреди“ на првата средба за разговори за коалицирање во новата влада се договориле да се запазат договорените принципи на делување, силно динамизирање на ЕУ интеграции, бескрупулозна борба против корупцијата и криминалот и економски реформи за повисок животен стандард.

Според првичните официјални резултати за парламентарите избори што ги објави ДИК, Коалицијата Твоја Македонија предводена од ВМРО-ДПМНЕ освоено најмногу пратенички мандати, 58, по што следуваат Коалицијата Европски фронт предводена од ДУИ со 19 пратенички мандати, Коалицијата за европска иднина предводена од СДСМ, 18, Коалицијата ВЛЕН, 13, а Движење ЗНАМ за наша Македонија и Левица по шест пратенички мандати.

Би можело да ве интересира

Меџити: „Вреди“ ќе биде новата политичка структура која ќе биде носител на успешна институционална транзиција

Тошковски и Николоски му се заблагодарија на Мицкоски за предлозите да бидат министри

A1on

Муцунски: Ќе се залагам за градење и одржување силни и цврсти односи со сите значајни меѓународни партнери

A1on

Најавени министрите од новата влада: Муцунски во МНР, Ристовски за спорт, Тошковски во МВР, Николовски за транспорт

A1on

Љутков: Очекувам гласање за новата влада во Собранието околу 20 или 22 јуни

A1on

ВМРО-ДПМНЕ вечерва ќе ги соопшти имињата на новите министри и заменици

A1on