Грција забрани капење на 12 плажи

Од:

Грчкото Министерство за здравство забрани влез во морето на 12 плажи во регионот на Атика.

dobivaj vesti na viber

Кога го истражувале квалитетот на морската вода во областа, властите откриле дека има области со сериозно загадување на водата, што е опасно по здравјето на луѓето. По овој основ, Министерството за здравство изрече забрана за влез и капење во море на опасни места.

Во регионот на Атика, капењето е забрането на плажа во близина на сите пристаништа и места каде што може да се поправаат пловните објекти. Во морето не смее да се влегува по целата должина од пристаништето Пиреја до Перама, како и по целата внатрешна должина на пристаништето Рафина. Забраната се однесува на вкупно 12 локации. Поставени се знаци кои укажуваат на причината за ограничувањето.

Иако има парична казна за прекршителите, локалните власти не очекуваат дека луѓето нема да послушаат бидејќи тоа е поврзано со нивното здравје.

Би можело да ве интересира

Грчкиот Парламент ќе отвори порано од планираното за да се одржи вонредна седница за прислушувањата

Ана Ололовска

Андрулакис бара од Мицотакис да каже зошто бил прислушуван

Ана Ололовска

Во Грција инфлацијата достигна 11,6 отсто

А1он

Министерот за туризам на Грција: Во јули имавме над 900 000 пристигнувања седмично

А1он

СИРИЗА бара оставка од Мицотакис за случајот со прислушкувањата

Во Македонија уапсени четворица Пакистанци осомничени за убиство во Грција