Грчкиот алтернативен министер за надворешни работи Варвициотис утре во Скопје

Од:

Алтернативниот министер за надворешни работи на Грција задолжен за европски прашања Милтиадис Варвициотис, утре и задутре, ќе престојува во работната посета на земјава на покана на заменик-претседателот на Владата задолжен за европски прашања Никола Димитров.

Како што соопшти владината прес-служба, во рамки на посетата, Варвициотис ќе се сретне и со премиерот Зоран Заев, како и со министерот за надворешни работи Бујар Османи.

– Посетата се остварува во светло на засилената билатерална соработка меѓу Северна Македонија и Грција, како и изразената грчка поддршка за европските интеграции на земјава. Во тој контекст, ќе се разговара за можностите за продлабочување на соработката и техничката помош од грчка страна, како и остварувањето на заедничката стратешка цел што подразбира официјален почеток на пристапните преговори со ЕУ, стои во соопштението.

Вицепремиерот Димитров и алтернативниот министер Варвициотис ќе имаат билатерална средба утре, по што ќе следат изјави за медиумите.

Би можело да ве интересира

Османи: Историски најголем буџет за дипломатијата

Ана Ололовска

Османи: Истрагата за автобуската несреќа е врвен приоритет за бугарското Обвинителство, идентификацијата ќе трае најмалку седум дена

А1он

По серијата киднапирања кинески државјани во Африка, Пекинг предупредува да не се патува во ризични области

Ана Ололовска

Линхарт: Се надеваме на почеток на преговорите во декември

Ана Ололовска

Шефот на австриската дипломатија во посета на Скопје

Ана Ололовска

Османи за „ЕУОбзервер“: Во интерес на Бугарија е регионот да успее

Ана Ололовска