ЕУ: Веднаш да се врати слободата на движење, вклучително и за верските водачи

Од:

Европската унија вечерва објави дека мора веднаш и безусловно да се врати на Косово и да гарантира „целосна и непречена слобода на движење за сите граѓани и заедници, вклучително и верските лидери“ и бара „двете страни целосно да ги спроведат сите свои обврски од дијалогот“.

Европската унија „најостро ги осудува нападите врз ЕУЛЕКС, КФОР и косовската полиција“ и повикува на максимална воздржаност и итна акција со цел „безусловно да се деескалира ситуацијата, која вклучува воздржување од провокативни акции, закани или заплашување“, Набила Масрали, портпаролка за надворешна политика на ЕУ.

Од ЕУ наведуваат дека ситуацијата на северот на Косово се уште е тензична и дека „мора да се почитува владеењето на правото и нема да се толерира каква било форма на насилство“.

Во соопштението, ЕУ „апелира до претседателот Вучиќ и премиерот Курти лично да придонесат за политичко решение со цел да се смират тензиите и да се договорат за патот напред во интерес на стабилноста, безбедноста и благосостојбата на сите локални заедници“ и ЕУ „активно ги поддржува овие напори“.

„Очекуваме Косово и Србија да се вратат на напорите за создавање средина погодна за помирување, регионална стабилност и соработка во корист на нивните граѓани, што вклучува заштита на српското население на северот на Косово“, најави Масрали.

Би можело да ве интересира

Следната недела во Хаг започнува судењето на поранешниот косовски претседател Хашим Тачи

Ана Ололовска

(ВИДЕО) Протест во Приштина, „летаа“ и димни бомби – се бара оставка од Курти

Горан Наумовски

Пет членки на ЕУ не го признаваат Косово, Блинкен: Договорот меѓу Србија и Косово ќе ги охрабри

Ана Ололовска

Курти ги повикува Србите да се вратат во институциите и да учествуваат на изборите

Горан Наумовски

ЕУ дава две милијарди евра за брзо вооружување на Украина

Горан Наумовски

Схинас: Македонија испорача се, сега е време за следниот чекор – отворање на кластерите, по уставните измени

Горан Наумовски