volstrit

Економија

Волстрит падна на почетокот на новата седмица

А1он
На Волстрит цените на акциите благо паднаа во понеделникот, продолжувајќи ја негативната серија од минатата недела, бидејќи економскиот раст забавува, а централните банки продолжуваат да
Економија

Пад на Волстрит

А1он
На Волстрит денеска паднаа берзанските индекси бидејќи инвеститорите се загрижени за слабеењето на трошоците, главниот двигател на економијата и неизвесноста околу преговорите за зголемување на
Економија

Азиските берзи го следат растот на Волстрит – доларот ослабе, падна цената на нафтата

А1он
На Азиските берзи цените на акциите пораснаа, како и на Волстрит претходниот ден, што најмногу се должи на стабилизацијата на банкарскиот сектор, но тргувањето се
Економија

Повторно зголемена основната каматна стапка во САД, Волстрит потона

А1он
На Волстрит, цените на акциите паднаа во средата откако американската централна банка ги зголеми каматните стапки и по пораката на нејзиниот претседател Џером Пауел дека
Економија

Вол стрит падна трет ден по ред

А1он
На Волстрит цените на акциите паднаа трет ден по ред во четвртокот, бидејќи инвеститорите стравуваат дека американската централна банка ќе ги зголеми каматните стапки на
Економија

Остар пад на Вол стрит, расте стравот од рецесија

А1он
На Волстрит, цените на акциите нагло паднаа во средата, бидејќи слабите економски показатели ги оживеаја стравувањата од рецесија, додека лидерите на американската централна банка најавија
Свет

На Њујоршката берза почна да се тргува со вода

А1он
На Волстрит од неделава се тргува со вода, а нејзината цена варира како цената на нафтата, златото или пченицата, соопшти најголемата светска берза за финансиски
Свет

Најавата на нова вакцина донесе милионска заработувачка на Волстрит

А1он
Акциите на американската биотехничка компанија „Модерна“ скокнаа дури 30 проценти минатиот понеделник, откако беше објавено дека се постигнати ветувачки резултати во потрагата по ефикасна вакцина