ustavno ime

Македонија

Сиљановска и Герапетритис не ја отвориле темата за употребата на името на државата

А1он
Темата околу употребата на уставното име не била отворена со грчкиот министер за надворешни работи Јоргос Герапетритис на денешниот Самит на земјите вклучени во Процесот
Македонија

Сиљановска-Давкова ќе се придржува до уставното име, велат од Кабинетот на претседателката

А1он
Во своите јавни настапи, македонската претседателка има право да го употребува името Македонија, како чин на лично право на самоопределување и самоидентификација, почитувајќи ги основните
Македонија

МНР: Сиљановска Давкова да внимава на политичкиот дијалог со Грција

Орце Костов
Министерството за надворешни работи ја потврдува цврстата определба на земјата кон недвојбено почитување на Уставните одредби како и сите меѓународно преземени обврски како што е