uhmr

Македонија

УХМР: Се зголемува нивото на Охридското Езеро

А1он
Нивото на Охридското Езеро е два сантиметра над дозволениот минимум, а значително е намален водостојот на реката Црн Дрим кај Ложани, информира Управата за хидрометеоролошки
Македонија

Македонија дел од заедничкиот софтвер на ЈИЕ за рано прогнозирање временски непогоди

А1он
Три милиони евра ќе вложи Македонија во опрема за брзо детектирање и најавување на временските неприлики, соопшти денеска министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство Михаил
Македонија

УХМР: Од ноќеска дожд и грмотевици, ќе наврнат над 50 литри на метар квадратен

А1он
Од ноќеска нашето подрачје ќе потпадне под влијание на циклонска активност и на серија од влажни бранови од запад, поради што ќе настапи значителна промена
Македонија

Активности на УХМР за одбележување на Светскиот ден на метеорологијата

А1он
Свечено пуштање во употреба на современа автоматска метеролошка станица, како и повеќе настани и активности посветени на метеорологијата и хидрологијата, Управата за хидрометеролошки работи на